Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju. United States

Wędzarnia ogrodowa - wędź własne potrawy | CookKing.pl

Wędzarnia ogrodowa - jak zacząć wędzić własne potrawy

Własnoręcznie wędzone wędliny, kiełbasy, ryby i sery kojarzą się ekstrawagancją, na którą może sobie pozwolić niewiele osób. Okazuje się, że sam proces nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Do instalacji wędzarni nie jest nawet konieczne posiadanie ogrodu, bo można postawić ją na balkonie.

Wędzenie jest sposobem na konserwację żywności za pomocą dymu. Dzięki temu procesowi potrawy zyskują nowy, wielowymiarowy smak i zapach. Zmienia się także ich barwa, a objętość ulega redukcji. Związki chemiczne osadzające się na powierzchni wędzonych potraw pokrywają ją szczelną warstwą nie dopuszczając do zepsucia.

Istnieje kilka rodzajów wędzarni ogrodowych:

 • wędzarnie przenośne - małe urządzenia o stosunkowo lekkiej konstrukcji, zbudowane ze stali nierdzewnej lub blachy malowanej proszkowo, palenisko może być zintegrowane albo dodawane osobno, istnieją wersje zawierające palniki spirytusowe,

 • urządzenia elektryczne - wędzarnie, w których grzałka elektryczna zapewnia idealną kontrolę warunków panujących w komorze wędzarniczej, termostat wewnątrz kontroluje temperaturę regulując ją, gdy spada poniżej zaprogramowanego poziomu, modele elektryczne wymagają dostępu do energii i zabezpieczenia przed deszczem i śniegiem,

 • wędzarnie murowane - konstrukcje z betonu lub kamienia, wymagają wykopania fundamentu,

 • wędzarnie stalowe - urządzenia wykonane z blachy zabezpieczone przed korozją, ich zaletą jest dowolność w wyborze miejsca, które chcemy przeznaczyć na przygotowywanie własnych wędzonek, modele takie jak Berlin dostępne w sklepie Cookking.pl przypominają budową metalową szafę z hakami i rusztami na żywność i miejscem na paliwo.

Do wędzenia należy używać drewna drzew liściastych: czereśni i innych drzew owocowych, olchy lub buku. Gatunek drewna dodaje potrawie szlachetnego aromatu i wpływa na efekt końcowy całej procedury. Na końcu można dodać także odrobinę jałowca, który jest jedynym drzewem iglastym, którego dym możemy wykorzystać.

Jakie drewno wybrać do wędzarni w ogrodzie

W swojej ogrodowej wędzarni możemy nadać mięsu, rybom i serom nowy wielowarstwowy smak, który zależy od wykorzystanego drewna. Najpopularniejsze gatunki to:

 • jabłoń - daje potrawom lekko słodki posmak, ma bardzo delikatny dym, jest polecana do wędzenia drobiu i barwi jego skórę na ciemnobrązowy kolor.

 • olcha - bardzo popularny gatunek drewna stosowany przy wędzeniu, nadaje produktom charakterystyczny żółtobrązowy kolor, zrębków tego gatunku można używać do wędzenia ryb, na przykład pstrąga i łososia, jest dobra także do owoców morza - ostryg i małż oraz mięs: wołowiny, wieprzowiny i baraniny,

 • buk - ten gatunek drewna nadaje potrawom jasno-żółty odcień, ma szerokie zastosowanie od ryb i drobiu, po jagnięcinę,

 • dąb - mięsa uwędzone na dębowym dymie można rozpoznać po głębokim, brązowym odcieniu, znakomity do przygotowywania dużych połaci mięsa i dziczyzny,

 • akacja - dym z drzewa akacjowego potrafi doskonale wydobyć głębię smaku wieprzowiny i drobiu,

 • bez - baranina i owoce morza wędzone dymem z gałęzi bzu zyskują kwiatowy posmak,

 • wiśnia - nadaje potrawom odrobinę goryczki,

 • orzech - polecany do drobiu i ryb, sprawia, że mięso ma ciemnożółty kolor,

 • grusza - drób poddawany działaniu dymu z gruszy zyskuje barwę czerwonego wina.

By smak wędzonych potraw był jeszcze bardziej wielowymiarowy w końcowej fazie procesu można dodać do paleniska przypraw, takich jak: tymianek, owoce jałowca, rozmaryn, papryka cebula lub pieprz.

W dobie różnych chemicznych substancji dodawanych do żywności wędzenie własnych wędlin i serów jest luksusem, które nie wymaga dużej ilości środków i miejsca. Własne ekologiczne potrawy możemy przygotować nawet na balkonie. Jednak jeśli zależy nam na widoku ognia na stronie Cookking.pl znajdziemy duży wybór grilli ogrodowych.