Grille ogrodowe, murowane | Cookking.pl

Grille ogrodowe, murowane czy klasyczne - jaki wybrać?

Wybór grilla ogrodowego to tylko z pozoru prosta decyzja. Kiedy zaczynamy interesować się kupnem grilla, okazuje się, że mamy tak wiele możliwości do wyboru, że łatwo się pogubić. Podstawowym pytaniem jednak okazuje się: grill ogrodowy murowany czy klasyczny? Każda propozycja ma niewątpliwe swoje blaski i cienie. Jednak należy zastanowić się co przeważa nad czym i jakie są nasze wyobrażenia i potrzeby odnośnie grilla ogrodowego. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu w gronie rodziny i przyjaciół nieodłącznie kojarzone jest słusznie z grillowaniem. Pyszne potrawy, na które czekamy cały rok, miła rodzinna atmosfera i ciepły letni dzień to coś za czym tęsknimy cały rok. Jednak jak wybrać grill ogrodowy, aby sielanka nie zamieniła się w koszmar?

Grill ogrodowy murowany

Murowany grill ogrodowy to jedna z propozycji. Wiele osób decyduje się na taką formę. Jakie są jednak tego zalety, a jakie zdecydowane wady? Niewątpliwą zaletą murowanego grilla ogrodowego jest fakt, że wpisuje się on w małą architekturę krajobrazu naszego ogrodu. Możemy go zaprojektować w sposób jaki tylko chcemy, a jedyne co nas ogranicza to nasze wyobraźnia. Grill murowany jest odzwierciedleniem naszego własnego poczucia estetyki. Istnieje jednak spore ryzyko, że po jakimś czasie niestety nasz gust może ulec zmianie. Nawet po jednym sezonie możemy dojść do wniosku, że właściwie nie do końca podoba się nam projekt, który wydawał się jeszcze niedawno ideałem. Nic w tym dziwnego, ponieważ z czasem zmienia się moda, a także nasze własne upodobania. Jest to naturalna kolej rzeczy i nie ma się czemu dziwić. Nie to jednak jest główną wadą murowanego grilla ogrodowego. Największym problemem, na który narzekają posiadacze tego typu grilli ogrodowych, jest fakt, że grill jest całkowicie i nieodwołalnie stacjonarny. Niestety nie możemy go przestawić, jeśli okaże się, że miejsce przez nas wybrane wcale nie jest tak idealne, jak nam się wydawało na samym początku. Różne pułapki mogą czyhać na posiadaczy murowanego grilla ogrodowego. Dym, który przeszkadza sąsiadom, zbyt mało miejsca dla gości czy chociażby ułożenie słońca. Grill zbudowany w ogrodzie zostaje raz na zawsze w tym samym miejscu.

Grille ogrodowe klasyczne

Klasyczny grill ogrodowy ma wiele zalet. Przede wszystkim możemy umiejscowić go w dowolnym miejscu w ogrodzie, a w razie potrzeby przenieść.  Ponadto, zaletą jest fakt, że możemy go ze sobą zabrać na wakacje. Tydzień spędzony na działce z pewnością będzie bardziej atrakcyjny, kiedy zabierzemy ze sobą nasz grill. Mitem jest też fakt, że grill ogrodowy klasyczny jest mniej estetyczny niż murowany. Grille ogrodowe mocowane na trójnogu prezentują się bardzo dobrze i są alternatywą dla zwykłych grilli. Klasyczny wygląd grilla ogrodowego mocowanego na trójnogu sprawi, że zawsze będzie on modny i będzie pasował do pejzażu każdego ogrodu. Ponadto, zaletą takiego typu grilli ogrodowych jest fakt, że grillując możemy regulować wysokość rusztu za pomocą kołowrotka zamocowanego na górze trójnogu. Niestety w przypadku grilla murowanego możliwość manewrów góra-dół jest ograniczona. Do grilla na trójnogu z powodzeniem możemy dopasować kociołek węgierski, który właściwie sam przyrządza przepyszne potrawy, które zachwycą całą rodzinę.

Jaki grill do ogrodu wybrać?

Na pytanie jaki grill do ogrodu wybrać, należy więc odpowiedzieć - klasyczny grill ogrodowy mocowany na trójnogu. Tego typu grill ma sporą przewagę nad grillem ogrodowym murowanym. Przede wszystkim jest to grill przenośny, co sprawia, że możemy dowolnie sterować jego położeniem. Ponadto, jego wygląd jest elegancki ponadczasowy. Inwestując w grill klasyczny nie musimy martwić się, że po jakimś czasie przestanie się nam podobać. Wreszcie, jest to sprzęt wielofunkcyjny z możliwością regulacji stopnia wysmażenia i czasu grillowania. Nie tylko potrawy z grilla uświetnią każde przyjęcie, lecz także te niezwykle aromatyczne, pochodzące z kociołka węgierskiego będą dodatkową atrakcją. Na koniec argument, być może nie najważniejszy, ale bardzo istotny - grill ogrodowy klasyczny jest zwyczajnie tańszy.