Jak wędzić szynkę?

jak wędzić szynkę

Każdy, kto choć raz miał okazję spróbować szynki przygotowanej w przydomowej wędzarni, ten wie, jak znakomity jest jej smak. Przesiąknięta zapachem dymu zachwyci najbardziej wybrednych koneserów wędlin. Szynka wędzona w naturalny sposób zyskuje wysoką jakość, która zdecydowanie przewyższa tą powszechnie dostępnych produktów. Jeżeli chcesz, żeby na Twój talerz trafiło jedzenie pierwszej klasy, rozpocznij przygodę z wędzeniem we własnym zakresie, wybierając profesjonalny sprzęt.

Gdzie wędzić szynkę?

Lubisz gromadzić zapasy i mieć poczucie, że w spiżarni zawsze znajdziesz coś dobrego do zjedzenia? Dzięki tradycyjnej metodzie konserwacji jaką jest wędzenie, przygotujesz przetwory, po które będziesz mógł sięgnąć w dowolnej chwili i delektować się ich charakterystycznym smakiem. Zorganizuj swoją własną wędzarnię, ustaw ją tuż obok domu w ogrodzie i zacznij przygotowywać wyśmienite wędliny, którymi będziesz rozpieszczać swoich bliskich oraz zaproszonych gości.

Wolnostojąca wędzarnia ogrodowa skonstruowana jest tak, by wędzenie było jak najbardziej wygodne i efektywne. Posiada dwie komory – w dolnej części palenisko oraz przestrzeń roboczą wraz ze wszystkimi niezbędnymi dodatkami, dzięki którym cały proces wędzenia przebiegnie sprawnie, bo w najlepszych warunkach. Warto wybrać wędzarnię ogrodową ze względu na takie atuty, jak:

  • - optymalne gabaryty – znajdziesz dla niej miejsce nawet w niewielkim ogrodzie,
  • - znakomitą wytrzymałość – obudowa została wykonana z grubej blachy,
  • - estetyczne wykończenie – pomalowana proszkowo czarną farbą,
  • - możliwość przenoszenia – posiada uchwyty, więc z łatwością zmienisz jej usytuowanie.

Najważniejsze zasady wędzenia

Zachowanie odpowiednich warunków wewnątrz wędzarni to podstawa, by w rezultacie otrzymać jedzenie, które ma niepowtarzalny smak, zapach i kolor. Przede wszystkim należy zadbać o:

  • - dokładne osuszenie przestrzeni, w której umieścisz szynkę, ponieważ wilgoć może doprowadzić, że wędzonka stanie się kwaśna w smaku i będzie nierównomiernie uwędzona,
  • - utrzymanie temperatury na właściwym poziomie w czym pomoże zamontowany termometr – im wyższa temperatura, tym krótszy czas wędzenia.
  • - odpowiednią gęstość dymu – wyregulowana zostanie za pomocą otworów znajdujących się w obudowie wędzarni.

Ogromne znaczenie ma rodzaj drewna na jakim będziesz wędzić szynkę i pamiętaj, by koniecznie pochodziło z drzew liściastych. Jak wiesz, drzewa iglaste mają w sobie dużo żywicy, która podczas spalania wydziela toksyczne substancje, a poza tym wędzona szynka przesiąknęłaby nieprzyjemną goryczą. Do wędzenia używaj drewna olchy, buku, dębu lub drzew owocowych np. jabłoni, gruszy, śliwy. W zależności od zastosowanego gatunku uzyskasz inny, charakterystyczny smak wyrobów. Należy pamiętać, żeby w palenisku znalazło się tylko zdrowe drewno sezonowane pozbawione nadmiaru wilgoci oraz kory.