Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju. United States

Wędzarnia ogrodowa - jak wybrać odpowiednią wędzarnię do ogrodu

Samodzielne wędzenie wędlin i ryb w wędzarni ogrodowej to świetny sposób na uzyskanie zdrowych, swojskich wyrobów wędzonych. Wykonując tę czynność samodzielnie, mamy pewność, co jemy i co znajduje się w naszych wędzonkach. Jest to zdecydowanie zdrowszy sposób odżywiania. Jeśli interesuje Cię wędzenie, musisz zaopatrzyć się w wędzarnię ogrodową, jest to niezbędny element. Jaka wędzarnia ogrodowa będzie najodpowiedniejsza i jak ją wybrać?

Wybór wędzarni do ogrodu

Na rynku istnieje wiele rodzajów wędzarni o różnym przeznaczeniu. Można także zdecydować się na samodzielne jej zbudowanie, jednak wędzarnia ogrodowa budowa nie należy do łatwych. Jeśli nie wiesz, jak zbudować wędzarnię ogrodową powinieneś rozejrzeć się za gotowymi wędzarniami. Osoby, które doskonale znają się na wędzeniu, mogą wybrać zaawansowane modele, dla osób rozpoczynających przygodę z wędzeniem poleca się prostsze wędzarnie ogrodowe. Wędzarnia ogrodowa metalowa np. model Berlin czy Hamburg to dobry wybór, posiada wszystkie niezbędne funkcje, a przy tym nie jest trudna w obsłudze, co ułatwia zadanie osobom początkującym.

Jakie cechy powinna posiadać dobra wędzarnia ogrodowa?

Wybór wędzarni uzależniony jest od możliwości i stopnia zaawansowania osoby, która będzie z niej korzystała. Warto przed wyborem zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Wielkość wędzarni - oczywistym jest, że w dużej wędzarni uwędzimy jednorazowo więcej, jednak trzeba wziąć pod uwagę własne potrzeby. Jak dużo chcemy wędzić? Większa wędzarnia jest trudniejsza w obsłudze, nie ma też sensu kupować dużej wędzarni, jeśli nie będziemy jej zapełniać. Duża wędzarnia zajmuje też dużo miejsca.

  • Miejsce na wędzarnię ogrodową - wybór miejsca na wędzarnie może nie być prosty. Istotne jest przede wszystkim, jak dużo miejsca w ogrodzie możemy na nią przeznaczyć. Wybierając stałą wędzarnię, trzeba dobrze przemyśleć, gdzie powinna się znajdować, nie może bowiem przeszkadzać w korzystaniu z ogrodu, ani też być uciążliwa np. dla sąsiadów. Dużo prościej jest w przypadku przenośnej wędzarni ogrodowej, której waga i konstrukcja pozwala na dowolne jej przenoszenie.

  • Trwałość i sposób wykonania - wędzarnia ogrodowa powinna być wykonana z solidnych materiałów, które zapewniają odporność na czynniki atmosferyczne i wytrzymałość na lata. W naszej ofercie znajdują się wędzarnie ogrodowe, których wykonanie z odpowiedniej grubości i zabezpieczonej blachy zapewnia korzystanie z nich nawet przez kilkanaście lat. Estetykę wędzarni podnosi malowanie z zewnątrz metodą proszkową.

  • Wyposażenie wędzarni - dobra wędzarnia ogrodowa powinna posiadać niezbędne wyposażenie, jakie konieczne jest, by rozpocząć wędzenie. Warto sprawdzić więc, czy wędzarnia wyposażona jest w termometr, haki i kołki do wędzenia, popielnik.

Niezależnie od wybranego modelu wędzarni, należy pamiętać, by odpowiednio przygotować się do wędzenia. Zaopatrzyć się w odpowiedni opał i oczywiście w zapas produktów, które będziemy wędzić. Wędzarnie ogrodowe dają wiele możliwości, można wykorzystywać różne sposoby wędzenia i  różne rodzaje drewna, te czynniki pozwalają na sporo kombinacji z naszymi wędzonkami. Od Ciebie tylko zależy, jakie pyszności przygotujesz podczas wędzenia.