Palenisko ogrodowe - do czego służy?

Do rozpalenia ogniska i ogrzania się w rodzinnym gronie służy palenisko ogrodowe. Jeśli chcesz uprzyjemnić jesienno-zimowe chłodne wieczory lub uatrakcyjnić spotkania towarzyskie w wiosenno-letnim sezonie, wybierz palenisko ogrodowe. Jakie jeszcze posiada funkcje dowiesz się z naszego artykułu. 

Palenisko ogrodowe - wykorzystanie

Do głównych funkcji paleniska ogrodowego należą:

  • rozpalanie ogniska,

  • przyrządzanie potraw: grillowanie i pieczenie,

  • połączone z wędzarnią ogrodową pozwala na przygotowanie własnych wędzonek,

  • źródło ciepła,

  • stylowe oświetlenie.

Palenisko ogrodowe posiada jeszcze więcej funkcji, jeśli tylko dobierze się do niego grill ogniskowy na trójnogu lub kociołek węgierski. Jako stylowe oświetlenie będzie stanowić piękną ozdobę wieczoru spędzone na powietrzu w ogrodzie.

Palenisko ogrodowe - czym się kierować przy wyborze?

Jeśli myślimy o większej ilości gości lub jesteśmy członkiem wieloosobowej rodziny, najlepszym wyjściem będzie zakupienie paleniska do większej średnicy misy. Większa średnica misy pozwoli na przygotowanie większej ilości pieczonego lub grillowanego jedzenia.

Dobre palenisko ogrodowe powinno zapobiegać rozprzestrzenianiu się drewna przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, np. silnym wietrze. Za tą funkcję odpowiada specjalny, wklęsły kształt misy paleniska.


Ważne, by palenisko było wykonane z trwałego tworzywa, np. surowej stali, które będzie w miarę lekkie i pozwalało na wygodne przenoszenie. Wybrane palenisko będzie można swobodnie postawić na tarasie lub w ogrodzie w dowolnym miejscu.

Paleniska ogrodowe - przegląd

Udostępnione przez producentów paleniska ogrodowe różnią się rozmiarami, kształtem i tworzywem, z którego zostały wykonane. Dostępne na rynku paleniska posiadają także różne rodzaje nóżek, na którym została ułożona misa. Misy mogą posiadać okrągłe, kwadratowe kształty. Zwykle, paleniska ogrodowe posiadają od 60 cm do 100 cm szerokości.

Przy wyborze właściwego modelu warto zwrócić szczególną uwagę na materiały, z którego zostały wykonane. O wysokiej jakości wyrobu świadczy wykonanie go z surowej stali. Dobrym rozwiązaniem jest dobór do paleniska pokrywy, która nie tylko zasłania misę, ale także chroni jedzenie przed zanieczyszczeniami. Pokrywa pozwala także na szybkie ugaszenie ognia i zapobiega przed rozprzestrzenianiem się wypalonego drewna.

Palenisko ogrodowe to nie tylko estetyka, ale również funkcje. Jeśli planujemy rozpalenie większego ogniska na jedzenie, dobrze będzie wybrać palenisko o większej średnicy misy. Ważne, by wybierać palenisko pod własne potrzeby.

Palenisko ogrodowe to doskonałe źródło ciepła i oświetlenia, które pozwala na rozpalenie ogniska, a dzięki dodatkowym akcesoriom, na grillowanie i pieczenie jedzenia. Posiadając palenisko ogrodowe, można także zorganizować wędzarnię ogrodową.

Przenośne palenisko zmieści się zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie. Mały rozmiar paleniska sprawia, że możesz go zabrać w każde miejsce, np. nad jezioro.

Więcej informacji o produkcie znajdziesz na stronie: http://www.cookking.pl/20-paleniska-ogrodowe